Ihmiset

– Siikaa voi pilkkiä pitkin talvea, mutta kaikkein paras isomman siian pilkintäaika on tammikuun lopusta maaliskuun toiselle viikolle. Eikä siikaa ole pakko lähteä pilkkimään taipaleiden päähän erämaajärville. Nytkin tässä pilkitään siikaa autotien päästä Ivalojoen rannan tuntumasta, kertoo Olavi Hentilä.

Siianpilkintä on herkkä taiteenlaji - ”Mitä pienempi morri, sitä isompi siika”

Olavi Hentilä on kalastanut tänä talvena perheelleen ruokakalat pelkästään pilkkimällä. Eikä heillä syödä vain pilkkiahvenia. Kun laittaa siiman päähän itsetehdyn pienen ja siron morrin, niin silloin voi hyvän syönnin aikana nostella jäälle isoja, lihavia siianvonkaleita.

Moni pyytää siikaa pelkästään verkottelemalla, sillä yleinen uskomus on, että siika ei tarttu koukkuun.

– Sitähän monesti ajatellaan, että ahven on se kala mitä voi pilkkiä. Eikä ahvenessa mitään vikaa olekaan, mutta ihan hyvin sitä voi pilkkiä myöskin siikaa. Pitää vain olla pelit ja vehkeet kohdall

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä