Paikallisuutiset

Suomussalmen Hukkajoessa kuoli kesällä satoja uhanalaiseksi luokiteltuja jokihelmisimpukoita eli raakkuja, koska joen yli ajettiin toistuvasti metsäkoneella. Kuva elokuulta 2024. Kuva: Susanna Koljonen / arkisto

Metsätoimijoiden pyyntö raakkukeskustelun pyöreässä pöydässä: ajankohtaista lajitietoa tulisi olla saatavilla

Ympäristöministeriön sekä maa- ja metsätalousministeriön koolle kutsumat metsäalan toimijat ja luonnonsuojelijat keskustelivat pyöreässä pöydässä eliöiden lajitietojen saamisesta ja luonnon monimuotoisuuskoulutuksen lisäämisestä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Metsätalouden toimijat, ympäristöhallinnon viranomaiset ja Suomen luonnonsuojeluliiton edustajat tapasivat torstaina 3. lokakuuta pyöreän pöydän ääressä Ympäristöministeriön ja maa- ja metsätalousministeriön kansliapäälliköiden kutsusta.

Tapaamisessa keskusteltiin konkreettisista toimenpiteistä Suomu

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä